"התוהו ובוהו מתבקש": זרם הפליטים ימשיך - והוא לא בהכרח רע

חדשות וואלה

זרם הפליטים המגיעים לאירופה לא נעצר, ומאות אלפים כבר הגיעו ליבשת בשנה האחרונה. לפי פרופ' ארנון סופר, מומחה לדמוגרפיה, סוף התופעה לא נראה באופק, אך היא לא בהכרח רעה. לדבריו, אם קצב ההגעה יהיה הדרגתי הוא יסייע לכלכלת אירופה ולהצערת אוכלוסיית היבשת.

כחצי מיליון פליטים הגיעו במהלך שנת 2015 דרך הים התיכון לאירופה - כך עולה מנתוני הארגון הבנלאומי להגירה. על פי הערכות בגרמניה, 800 אלף איש צפויים לבקש השנה מעמד של פליטים בשטחה בלבד. האם משבר הפליטים צפוי לשנות את פניה של אירופה? לטענת פרופ' ארנון סופר, ראש הקתדרה לגיאו-אסטרטגיה באוניברסיטת חיפה, לא מדובר באירוע בר חלוף, אלא בתופעה היסטורית מוכרת של "נדידת עמים".

פרופ' סופר הגדיר את השינויים הדמוגרפיים שעוברת היבשת "רגע היסטורי מאוד מיוחד". לדבריו, התהליך מזכיר את נדידת הפלישתים, הברברים, ההונים ועמים אחרים שהתרחשה עוד בשלבים מוקדמים מאוד של ההיסטוריה המתועדת. הוא הסביר כי תהליך נדידת העמים נובע משתי סיבות - שינויי אקלים ושינויים דמוגרפיים, כששתיהן מתעצמות על רקע היחלשותן של מדינות.

לדבריו, באפריקה קיים גידול דמוגרפי בקצב מסחרר, כזה שהיבשת אינה מצליחה לעמוד בו מבחינת תשתיות, מים, מזון וכלכלה. לדבריו, כיום באפריקה יש כמיליארד איש, ובעוד עשור צפויים שם מיליארד וחצי איש, והסיכויים שהתשתיות ביבשת יוכלו להכילם - קלושים. כיוון שהיבשת לא תעמוד בבניית התשתיות, הצעירים ינסו לברוח רגלית לעבר ישראל ודרך הים התיכון לאירופה.