התמודדות הצד הנחות במערכה ימית אסימטרית

התמודדות הצד הנחות במערכה ימית אסימטרית

חוברת מורחבת זו שנכתבה על ידי אייל פינקו עוסקת בנושא הלוחמה האסימטרית בים, ובוחנת את השאלה; כיצד מתמודדים חילות ים נחותים מבחינה טכנולוגית מול חילות ים עדיפים עליהם בסוג לוחמה זה. בתחום הלוחמה האסימטרית הימית (Naval Asymmetric Warfare), אנו עדים בשנים האחרונות לגידול שחל בלוחמה מסוג זה במיוחד באזור המפרץ הפרסי ומצרי הורמוז. פעילות זו מובלת על ידי חיל הים של משמרות המהפכה האיראניים, ומכוונת בעיקר כנגד הצי האמריקני הפועל בזירה זו.

ערב הסעודית 2016 ניתוח גאואסטרטגי

ערב הסעודית 2016 ניתוח גאואסטרטגי

ערב הסעודית היא אחת מיצואניות הנפט הגדולות בעולם, דבר המציב אותה מבחינה כלכלית כאחת המדינות העשירות בתבל. גם בשטחה היא המדינה הגדולה ביותר בחצי האי ערב. ערב הסעודית היא מדינה מוסלמית דתית, שהצליחה עד כה לשרוד בהצלחה את תופעת "האביב הערבי" שהתחיל בדצמבר 2010 בתוניסיה, והתפשט בצורות של התקוממויות, הפגנות, ומעשי מחאה ואלימות בהיקף חסר תקדים בעולם הערבי בכל רחבי המזרח התיכון. הממלכה הצליחה בשנת 2015 לבצע העברת שלטון ללא זעזועים בין המלך עבדאללה (בנו של עבד אל עזיז) לאחיו – סלמאן עבד אל־עזיז אל־סעוד.

בין ייהוד לאיבוד הגליל

בין ייהוד לאיבוד הגליל

סיפורה של נצרת עילית מרגע קבלת ההחלטה על הקמתה, בחירת מיקומה, חבלי לידתה והתפתחותה בשנים 2016-1956 הוא סיפור הצפון כולו, ואם תרצו אף סיפורה של הפריפריה הישראלית כולה וגם תחזית לעתיד להתרחש בצור יצחק, ובחריש וגם בעכו, בחיפה ובירושלים. משום כך התחלנו בסיפור הגליל מאז ראשית התיישבות היהודים בו לפני אלפי שנים ועד ימינו (מה שהווה הוא מה שהיה וכנראה גם מה שיהיה).

"תוכנית "מצודות הספר

תוכנית מצודות הספר 2016

לאורך ישראל, ממזרח למישור החוף, מגבעות הגליל המערבי הצופות על מישור החוף הצפוני ועד גבעות יהודה החולשות על מישור החוף הדרומי, משתרע ציר הגבעות. ציר זה הוא אזור מעבר בין שתי חטיבות נוף עיקריות בארץ ישראל – מישור החוף ורצועת ההרים המרכזית.