ד"ר בני בן ארי

קתדרת חייקין לגאואסטרטגיה והמרכז למחקרי מדיניות ואסטרטגיה ימית ארחו את Ambassador At-Large Bilahari Kausikan, מנכ"ל משרד החוץ הסינגפורי לשעבר. במפגש השתתפו מעל עשרים מוזמנים בהם מרצים בכירים מאוניברסיטת חיפה, קצינים בכירים בדימוס מחיל הים, מספר סטודנטים ומוזמנים אחרים.

האורח נתן סקירה פוליטית ומדינית בנושא הסיכסוך על הריבונות בים סין הדרומי בין סין ומדינות האזור, סקר את המצב הפוליטי הכללי בסין ובמזרח אסיה ואת במצב בחצי האי הקוריאני. בהמשך להרצאתו של האורח התקיים סבב שאלות, הערות מצד המשתתפים ודיון בנושאים.

למאמר המלא

ד"ר בני בן ארי

כמעט שנה עברה מאז פסיקת בית הדין הבין-לאומי בהאג בנושא הסכסוך בים סין הדרומי, ובו נדחו כל התביעות הסיניות, ועולם המזרח כמנהגו נוהג... מיד עם פרסום ההחלטה (שלפי פרשנים רבים היתה צפויה), ובנוסף לדחייה המוחלטת של התהליך והפסיקה, ציינו הסינים בתגובה הראשונית שלהם שבית הדין לא לקח בחשבון את תרבות המזרח (מה עוד שבין חמשת השופטים לא היה אף משפטן מהמזרח הרחוק), התעלם מ"אמיתות בסיסיות" ו"רמס" חוקים בין-לאומיים. אבל במקביל נשיא סין הדגיש שסין מחויבת לפתור את המחלוקת.

מאמר זה, מטרתו לבדוק ולהראות את הקשר והתלות, בתהליך קבלת ההחלטות ובהתנהגות במשבר דיפלומטי/צבאי, בהשפעת תרבויות סין ודרום-מזרח אסיה, ולציין את העובדות שלמרות פסק הדין ולחצים פוליטיים לא שינתה סין את עמדתה, קבעה עובדות בשטח ומוצאת פתרונות למשבר בשיטותיה העתיקות המבוססות על תורת קונפוציוס, סבלנות בודהיסטית ואפילו עקרונות המלחמה של סון צ'ו. אבל כמעט ואין ספק, שחלק ניכר מכוונות ופעילויות סין באזור, בעיקר הסתמכות על "זכויות היסטוריות", קשורות לבעיות ומדיניות פנים והצורך לחזק את מעמד המפלגה בקרב האוכלוסייה. מאמר זה אינו עוסק באחת מהסיבות העיקריות לדרישות סין לריבונות על איים ושרטונות שהפכו לבסיסים צבאיים, נושא אסטרטגיית A2/DA – Anti-Accses/Dinail Area . נושא שאליו תהיה התייחסות במאמר נפרד.

למאמר המלא

ד"ר בני בן ארי

ביום 12 יולי 2016פסק בית הדין הבין לאומי בהאג בנושא הסהכסוך המתמשך בים סין הדרומי בין הפיליפינים וסין, "שלח את סין לפינה" במצב של "אבדן פנים" והשאיר בפני ממשלתה שתי אפשרויות: לדבוק בעמדתה ולהתעלם מהחוק הבינלאומי או להגיע לפתרון מקובל. הפסיקה התקבלה (בתלונה שהגישה ממשלת הפיליפינים ב-22 ינואר 2013 בנושא הפרת ריבונותה על ידי סין באיזור הכלכלי הבלעדי - EEZ), כהחלטה בפה אחד של כל חמשת חברי בית הדין, והמבוססת כולה על אמנת האומות המאוחדות לחוק הים 1982, ושללה לחלוטין את תביעתה של סין להכיר בשליטתה ורבונותה במרבית השטח, האיים והשרטונות בים סין הדרומי. תביעת סין הייתה כולה מבוססת על "זכויות היסטוריות"  ו"קו תשעת המקפים". סין שלא שיתפה פעולה בדיונים בכל צורה שהיא, דחתה מיידית את הפסיקה, והודיעה שוב שאינה מכירה כלל בסמכות בית הדין

למאמר המלא

מרואן ברגותי בסבך האינטרסים בין הערבים, התורכים והפרסים

לאחרונה חודשו המגעים בין נציגי תנועת החמאס ונציגי תנועת הפתח בחסות תורכית-קטרית כדי לגבש תוכנית חדשה להקמת ממשלת אחדות לאומית וקביעת לוח זמנים לבחירות למועצה המחוקקת ולנשיאות. המעניין הוא שאחד האישים הפועלים לקידום המגעים האלה ולעריכת בחירות הוא לא אחר מאשר מרואן ברגותי .

האם הערביה ממלאת תפקיד מרכזי במשפחה, היא יולדת את ילדיה, מחנכת ומעצבת את אישיותם בשנות חייהם הראשונות, והיא זו שאחראית להקניית נורמות מוסר קפדניות לבנותיה. האם מודעת לכך ששמה הטוב של המשפחה ושמה שלה תלויים בחינוך שהיא תעניק לבנותיה, ובבחירה המוצלחת של כלותיה לעתיד, ולכן האינטרסים המשפחתיים עומדים אצלה תמיד מעל צורכי הבנות או הבנים. הלקסיקון ואוצר המילים של האם מול בתה מושאל בעיקרו מהשדה הסמנטי של כבוד ובושה, והוא כולל מערכת שלמה של ציוויים ואיסורים כדי לשמור על כבוד המשפחה.