מייסד הקתדרה, פרופ' ארנון סופר

   arnon soffer intro

  פרופ' אַרְנוֹן סוֹפֵר ייסד את קתדרת חייקין לגאואסטרטגיה בשנת 2004 וניהל אותה עד לפרישתו בשנת 2016בראשותו של פרופ' סופר, הובילה הקתדרה מחקרים והפצת ניירות עמדה בנושאים גאואסטרטגיים, ייעוץ למקבלי החלטות בכירים במערכת הביטחון, תמיכה בתלמידי מחקר, פרסום ספרים ומחקרים בנושאים אסטרטגיים שלהם ביטוי מרחבי דוגמת משאבים טבעיים ותפוצתם, פריסת האוכלוסייה, התשתית הפיזית והמרכיבים הסביבתיים המשפיעים על ביטחונה הלאומי של מדינת ישראל. תרומתו בייסודה ובפועלה זכו להכרה והשפעה רבה.

  פרופ' ארנון סופר הינו פרופסור אמריטוס לגאוגרפיה ולמדעי הסביבה. הוא היה בין מקימי החוג לגאוגרפיה והחל לפעול כמרצה במכון האוניברסיטאי של חיפה, טרם הפיכתו לאוניברסיטה. מחקריו עוסקים בדמוגרפיה, מים, יחסי יהודים-ערבים, פיתוח הפריפריה, איכות הסביבה, לוחמה בשטח בנוי בהקשרים פוליטיים ואסטרטגיים למדינת ישראל. כמו כן שימש פרופ' סופר במגוון תפקידים, בהם ראש החוג לגאוגרפיה, יושב ראש המרכז היהודי-ערבי והמכון לחקר המזרח התיכון, דיקאן הפקולטה למדעי החברה, שימש ראש המרכז למחקר במכללה לביטחון לאומי (מב"ל) ועוד.  הוא היה חבר במשלחת הצבאית בשיחות אוסלו ובנושאי המים מול סוריה ולבנון והיה מיוזמיה של תוכנית ההתנתקות מרצועת עזה אותה ביצע רה"מ אריאל שרון בקיץ 2005. 

  פרופ' ארנון סופר כתב על הקתדרה כי "דוד בן גוריון אמר וידע מה הוא אומר: 'אני יודע מה העם הזה צריך ולא חשוב מה העם הזה רוצה…'. כיום מנהיגים אינם יודעים מה העם הזה צריך אבל הם יודעים היטב מה העם הזה רוצה ובזה הם עוסקים. ובינתיים מדינה בטירוף מערכות. אנחנו בקתדרה רוצים לשים דגש על מה העם הזה צריך!". 

  ואכן, בזכות תחומי עיסוקו ודמותו הכריזמטית פרופ' סופר זכה להשפיע על דורות רבים של אנשי ביטחון ומקבלי החלטות, ואף על עיצוב דעת הקהל. 

  בשנת 2016 פרש פרופ' סופר מראשות קתדרת חייקין לגאואסטרטגיה ומאז עומד בראשה מחליפו, פרופ' שאול חורב. גם כיום ממשיך פרופ' סופר לכהן כחבר הנהלת הקתדרה ועל אף פרישתו ממשיך לעסוק במחקר המתמקד בבעיה הדמוגרפית בישראל וממשיך לכהן בתפקידים שונים בעולם האקדמי (בישראל ובעולם), האזרחי והצבאי.